Závěr roků bývá pro mnoho majitelů psů noční můrou. Všudypřítomné zvuky petard a rachejtlí, které některé psy strachem zcela paralyzují, způsobují různou škálu problémů. A trpí nejen pes, ale i páníček. Obecně platí, že se na tyto krizové situace dá včas a bezbolestně připravit. Kdo řeší podobné patálie na poslední chvíli, přinášíme pár důležitých odpovědí. „Za absolutně nejlepší považuji trénovat pejska od štěněte, protože potom už žádnou přípravu na Silvestra u většiny pejsků provádět nemusíme. Obojí mám vyzkoušené na vlastních psech,“ říká v rozhovoru pro PEJSKOVÁNÍ.CZ veterinář z Kostelce nad Orlicí Štěpán Vencl.
Je tu silvestrovské období, kdy mnoho majitelů psů prožije jednu z nejtěžších nocí roku, stejně jako jejich pes, trpící ze zvuků zábavní pyrotechniky. Dotaz je snadný – co se dá dělat, aby trápení bylo co nejmenší?
Dotaz je snadný, ale odpověď jednoduchá není. Neexistuje totiž zaručený 100% recept fungující pro 100 % psů. Pakliže majitelé pejsků začnou s přípravou teprve nyní, tak již ve skutečnosti mnoho možnosti není. Pár desítek hodin před Silvestrem lze leda doporučit vyhledat s pejsek pokud možno klidné místo, nejlépe někde na venkově. Základním pravidlem je – nesnažit se pejska nijak chlácholit či dokonce zastýlat do postele nebo si k němu vlézt pod gauč. Pakliže se budeme takto nestandardně chovat, dáváme našemu čtyřnohému kamarádovi signál, že se děje něco tak mimořádného, že máme strach i my.
Opak je pravdou, musíme se chovat zcela přirozeně, jako kdyby se nic nedělo. Vhodné je samozřejmě volit místnost pokud možno maximálně odhlučněnou nebo jak jsem již výše zmínil, vyrazit do míst, kde nelze předpokládat extrémní ohňostrojovou nálož. Samotný stres je velmi nepříjemný problém, ale velmi závažným se potom stává u pejsků, kteří jsou v dlouhodobé léčbě některých onemocnění, jako je například epilepsie nebo nemoci kardiovaskulárního systému.
Jak bychom měli v době Silvestra venčit psy, kteří jsou náchylní k úzkostem z petard?
Venčení je problematické, jelikož s odpalovánim petard je třeba počítat v podstatě již od Štědrého dne. Těžko mohu nějak paušálně určit rozmezí hodin, ale určitě každý chovatel zná ze svého okolí časy, kdy se začíná s masivnějším odpalováním petard. Proto bych doporučil využít cca 1 hodiny před takovým časem a potom nad ránem, kdy je většina již munice vypálena. Neni-li zbyti, např. u pejsků v trvalé léčbě močopudnými léky, tak na rychlé vyvenčení jsou vhodné uzavřené dvory, kde nikdo nic neodpaluje. Nemáme-li takovou možnost, potom je třeba využít naopak otevřených prostor, aby se zvuk neodrážel od okolních staveb, např. okraje parku.
Jaké je podle vás nouzové řešení přímo doma – koupelna, chodba či hudba?
Odhlučněná místnost je jistě jednou z možnosti, jak stresu předejít. Pakliže to náš pejsek snese být sám v takové místnosti, tak je vhodné tuto vybavit pelíškem, který pejsek důvěrně zná. Možné je i různě kombinovat jednotlivé způsoby, např. do místnosti se přesunout i s televizí a tuto pustit více hlasitě, aby byly omezeny zvuky ohňostrojů, použití přírodních zklidňovadel atd.
Jak se stavíte k lékům, kteří psa „uspí“ a vnímá zvuky podstatně méně než ve zcela bdělém stavu?
Používaná léčiva jsou klasickými léky na strach úzkosti, tj. omezují strach, tzv. anxiolytika nebo jde o látky na zklidnění, tzv. sedativa. V obojím případě nelze hovořit o tom, že by pes slyšel méně, jen si dané zvuky neuvědomuje, resp. nepřipouští si jejich význam. Často se setkávám s laickým názorem, že pejsek po podání těchto léčiv je jen utlumen v tom, aby utekl, ale vše ostatní kolem si uvědomuje normálně. Tento názor rozhodně není pravdivý. Pro představu vždy uvádím, že účinek je podobný jako když užijeme Kynedril nebo některá antihistaminika. Pejsek je v podstatě uvedený do hlubokého spánku nebo stavu, kdy se vnější podněty tlumí a splývají dohromady. Účinek je samozřejmě závislý i na užité dávce.
Užívané veterinární léky lze dokonce dávkovat tak, abychom docílili lehkého, středního nebo silného efektu. Samozřejmě pejsek ošetřený dávkou na lehký efekt vůbec do žádného spánku upadnout nemusí a bude po několik málo hodin lehce dezorientovaný, naopak po dávce na silný efekt může dezorientace trvat třeba i 12 hodin po probuzení. Rád bych podotkl, že léčiva, která jsou takto užívána jsou velmi bezpečnými léky. Aby veterinární lékař mohl správně určit dávku, tak je nezbytné znát co nejpřesněji hmotnost pejska a vždy veterinárního lékaře upozornit na dlouhodobou léčbu, zejména epilepsie, nemocí kardiovaskulárního aparátu a ledvin. Ačkoliv se všichni veterinární lékaři snažíme o minimalizaci užití těchto preparátů, tak vždy bude existovat skupina pejsků, kteří je budou potřebovat k tlumení podobných stresů.
Mimo výše uvedené dotazy bych zdůraznil, že opravdu existují způsoby jak pejska na podobné stresy připravit. Chce to však trochu trpělivosti a práce s pejskem několik týdnů předem. Pro zvýšení efektu tréninku je velmi vhodné souběžně podávat přírodní relaxanty, kterých je nyní na trhu opravdu velké množství. Za absolutně nejlepší ale považuji trénovat pejska od štěněte, protože potom už žádnou přípravu na Silvestra u většiny pejsků provádět nemusíme. Obojí mám vyzkoušené na vlastních psech.