Hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo se už řadu let potýká s toulavými psy, kteří na ulici napadají děti i dospělé. Zástupci metropole problém řeší odchytem, kastracemi a očkováním, ale problém kvůli počtu psů přetrvává. Krevní testy některých z nich navíc prokázaly přenosné nemoci. Velmi agresivní a nemocní psí jsou i usmrceni.
Situace v ulicích Sarajeva je neúnosná již dlouhodobě. Není člověk, který by o problému ve městě nemluvil. Není tajemstvím, že ve večerních hodinách si lidé procházky po parcích a ulicích, kde se psi zdržují, často odpouštějí, neboť jim jde často o zdraví, a někdy i o život.
Jak píše sarajevský on-line deník KLIX.ba, jen v prvních šesti měsících letošního roku museli záchranáři vyjíždět 349 osobám, které psi pokousali. Číslo je srovnatelné s loňskem. Záchranáři zasahují především proto, že krevní testy odchycených psů prokázaly nakažlivé nemoci, mimo jiné i zlatého streptokoka.
“Největší hrozbou zůstává pro obyvatele Sarajeva vzteklina. I kvůli tomu, že většina toulavých psů není zatím očkovaná,” upozornil Tihomir Bera ze srajevské záchranky. Dodal však, že vzteklina nebyla zatím u žádného člověka diagnostikována.
Problem ale není nezanedbatelný. “Čelíme neuvěřitelným příběhům a situacím. Od útoků psů na děti a seniory až po soudy, v němž hraje roli dítě, které po kousnutí psem onemocnělo cukrovkou. Dokonce jsme řešili i jednu amputaci,” uvedl pro KLIX.ba Elmedin Konaković, sarajevský primátor.
Psí teror v Sarajevu je dlouhodobě jedním z hlavních bodů místních radní. Ti už nyní vyčlenili z rozpočtu kolem milionu konvertabilních marek, což je v přepočtu téměř 13 milionů korun. Peníze poslouží pro výstavbu odhcytového zařízení, kde ve spolupráci s veterinární správou vybudují i veterinární stanoviště.