Mrazy všem psům nesvědčí, na prochladnutí jsou náchylnější menší a krátkosrstá plemena. Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)

Tuhé mrazy, které v těchto dnech svírají Česko, se všem psům nemusí líbit. Trpí především menší a krátkosrstí psi, kteří nemají vlastní “tepelnou izolaci”, dlouhosrstí jsou na tom lépe. Platí však, že by se v mrazech mělo venčit častěji a krátce. Samostatnou kapitolou jsou pak psi, kteří jsou venku celoročně.

“Dlouhosrstí psi venku zimu zvládají a není vhodné je brát na celou noc domů, aby se jim zachovala zimní srst. Kromě toho je těmto psům ve vytopené místnosti horko. U krátkosrstých psů je problém zajistit jim v době větrného mokrého a mrazivého počasí komfort takový, aby neprochladli, proto se jim dělává vytápění, které aspoň zajistí suchý kožich a teplotu nepadající pod +5 stupňů, což už je u krátkosrstých psů extrém. Ovšem stejně jako psi dlouhosrstí přijdou ve vytápěných místnostech i oni o zimní srst a budou tak mít v boudě problémy s prochladnutím ledvin, kostí a kloubů. Rozdíl teplot pro zachování termoregulace by neměl překročit 15 stupňů, což však neznamená, že se to nemá porušit při -25 stupních v zimě, kdy fičí. Ovšem to není měsíc v kuse, aby ztratili zimní srst,” radí ve své psí poradně Rudolf Desenský.

Co se týče psů, kteří jsou doma celoročně, pak i tady pomůže selský rozum – pakliže máme psa, jehož srst není na tuhou zimu nijak výrazně vybavena, pak ho venčeme častěji a krátce. To platí i pro nemocné psy, kteří jsou omezeni v pohybu – stání na jednom místě a “líná” chůze jim v mrazech nepomůže, spíše naopak. A platí to i v případě, že pes má obleček. Prochladnutí přichází rychleji, než si můžeme myslet.

Zatímco Samojed si zimu užívá, menší kříženci spíše trpí. Obleček je tak nutností.

“Nezapomínejte na to, že kondice psa je jeden z nejdůležitějších parametrů pro pobyt v chladnu,” zdůrazňuje Desenský.

K prochladnutí jsou u psů náchylná záda a močové cesty, v nevýhodě je třeba jezevčík a jemu podobní voříšci. Pokud je na ven vybavujete oblečky, pak je v nich nechte ještě chvíli po návratu z mrazů. Tělo se musí vyrovnat s tepelným extrémem. Pokud je obleček mokrý, pak jej samozřejmě sundejte, psa vysušte a na pár minut ho zabalte do deky.

Pozor také na to, aby psi nežrali sníh. Opět hrozí prochladnutí “zevnitř”.

Samozřejmostí je i ošetření pacek po návratu z procházky. Dobré je na to myslet hlavně ve městech, kde jsou chodníky ošetřeny solí.