Přítomnost psa v domácnosti v dětském věku může v dospělosti snížit riziko schizofrenie. Takové jsou závěry vědců z amerického výzkumného střediska Sheppard Pratt. Byť detailně nepotvrdili, čím to vlastně je, jako jedno z rozuzlení se podle nich nabízí odlišná střevní mikrobiotika, kterou v dětství ovlivnil právě pes a jeho působení na lidský organizmus.
Vědci studovali dospělé pacienty. 396 z nich mělo schizofrenii, 381 bipolární poruchu. Obě skupiny porovnali s 594 jedinci. V dotazníku stálo, zda měli jako děti psa či kočku, a pokud ano, kdy byli se zvířetem v kontaktu, píše PLOS One.
Více než polovina lidí měla psy a asi třetina měla kočky před 13. narozeninami. Po úpravě podle dalších charakteristik vědci zjistili, že výskyt psů kdykoli v dětském věku snížil riziko schizofrenie o víc než pětinu. U lidí, kteří byli v kontaktu se psem při narození, bylo riziko nižší dokonce o 55 procent. Vliv koček na snížení rizika bipolární poruchy nebyl zjištěn.
„Mechanismus neznáme, řekl vedoucí lékař Robert H. Yolken. Dodal však, že spojitost může být ve střevní mikroflóře, kterou přítomnost psa u lidí mění a díky tomu se snižuje riziko onemocnění. Informaci přinesl i The New York Times.