Zaručených rad, jak psa na Silvestra ušetřit stresů z petard a ohňostrojů, je mnoho. Pokud zrovna nesáhnete po přírodních lécích, pak je lepší dělat “mrtvého brouka”. Přehnané utěšování, že se “nic” neděje, je kontraproduktivní.
“Bez léků, pokud je zvíře vystresované, nepomůže nic. Jsou dvě varianty – buď s ním být v kontaktu nebo ho naopak nechat ležet schovaného v pelíšku,” říká veterinární lékařka Veronika Večerková a zdůrazňuje, že onen kontakt se psem by neměl být nijak přehnaný.
“Já bych si psa nevšímala, hlavně nebrat na klín a pořád na něj nemluvit a neuklidňovat, akorát ho tím utvrdíme, že má důvod se něčeho bát. Takže přehnaná pozornost je vlastně kontraproduktivní. Důležité je vyvenčit včas a čekat až to přejde. Nejhorší jsou obvykle majitelé psů. Ti zvíře skutečně vystresují svým nepřirozeným chováním ještě víc,” zdůrazňuje veterinářka.
Přírodní nebo klasické léky
Pokud ale zvuky petard přivádí psa vyloženě k šílenství, není od věci sáhnout po uklidňujících lécích. Prodávají se jak přípravky na přírodní bázi, tak chemické.
“U přírodních přípravků je nevýhodou, že se obvykle musí používat dlouhodobě, efekt u zvířat je individuální, stejně jako u lidí. Jedním z přírodních přípravků, který mám vyzkoušený a u kterého nastupuje účinek do půl hodiny až hodiny je Alavis Calming. Ten se navíc vyrábí jako pamlsek v podobě malé psí kostičky, takže je i dobře přijímán zvířaty. Na druhou stranu doporučuji klientům nejdříve vyzkoušet přípravek nanečisto, tedy aby zjistili, jaké je optimální dávkování pro jejich zvíře a taky dobu účinku přípravku. Na každé zvíře působí trochu jinak. Zvíře je vždy při vědomí, jen je zklidněné, neznamená to, že automaticky celou noc prospí. Výrobků je na trhu celá řada. Hodně také kupují přípravek Zylkene, který je ale už finančně trochu náročnější. Opět jde o přípravek na přírodní bázi. Měl by se ale podávat 1 až 2 dny před očekávanou stresující událostí,” vyjmenovává MVDr. Veronika Večerková.
Kromě přírodních výrobků jsou k dispozici k sedaci zvířat veterinární přípravky, kdy nástup účinku je rychlejší, zhruba do půl hodiny.
“Z těchto výrobků je k dostání například Sedalin v podobě gelu obsahující Acepromazin. Délka jeho půsebení je kolem 4 hodin. Nesmí se však používat u psů s diagnostikovanou (nebo i s podezřením na ni) epilepsií. Momentálně je na trhu ještě další perorální gel pod obchodním názvem Sileo obsahující Dexmedetomidin. Je rovněž určen ke zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů ve spojení s hlukem. Gel se aplikuje na sliznice dutiny ústní. A z toho důvodu psa následně aspoň 15 minut nekrmit. Po spolknutí je totiž méně účinný. Další dávku, pokud je třeba, lze aplikovat za dvě hodiny od předchozí. Opět jde o dražší přípravek.”
Ideální je opustit město
Jaké řešení tedy zvolíte, je na vás. Majitel zná svého psa nejlépe a podle toho by měl přistoupit k nejoptimálnějšímu řešení. Pokud má pejskař šanci odjet na Silvestra úplně mimo město, pak je to také jedno z nejlepších řešení.