Kdo je již pejskařem a má doma psího kamaráda, bezesporu si jednou za čas položí ožehavou otázku: Nebylo by lepší mít psy dva? Jistě ano, ALE… Jak už to tak bývá, vše má svá pro a proti. Klíčové otázky zodpovídá MVDr. Štěpán Vencl z Kostelce nad Orlicí.
Jak se coby odborník díváte na pořízení druhého psa? Jaké jsou ty hlavní výhody a nevýhody?
Pořízení dalšího psa do domácnosti je vysoce citlivá věc nejen z pohledu obou psů, ale našeho vlastního života. Je určitě nezbytně nutné zvážit naše vlastní možnosti, tedy zejména časové, finanční a prostorové a dále vlastnosti našeho stávajícího psa, zda tento vůbec o nějakého nového psa v domácnosti stojí. Posledním krokem je potom volba nového psa, zejména jestli chceme štěně nebo dospělého psa, pohlaví, velikost aj. Výhody, které nám plynou z nového psa, jsou zejména v tom, že pořídíme svému psovi parťáka, se kterým se může dosyta vyřádit. Zvláštní skupinou jsou potom staří psi, kteří po boku štěněte doslova omládnou. To však bohužel není 100% pravidlo. Nevýhody jsou zejména finanční, jelikož veškeré náklady na psa nyní musíme násobit dvěma.
Co je klíčové v prvních dnech poté, co si dalšího pejska do domácnosti přivedeme?
Vztahy mezi psy, z nichž jeden je přidán do prostředí toho druhého, se ustanovují různě dlouhou dobu. Někdy je to otázka pár dní, někdy i týdnů. Je proto nezbytné mít dostatek trpělivosti s postupným vzájemným navykáním jeden na druhého, umožnit oběma psům, aby měli každý svou klidovou zónu a chovatelé by měli pokud možno jen velmi opatrně měnit zaběhnutý řád, na který je zvyklý původní pes. Rychlé překopání všeho, na co byl náš pes dosud zvyklý, může vést k jeho naprosto nečekaným reakcím, ať už vůči novému psovi, členům rodiny, prostředí, nebo i sama sobě. Také zdravotní stránka nového soužití je velmi důležitá. Pakliže přinášíme štěně, které nemá ukončenou vakcinaci, tak stále platí, že se může infikovat některou z nákaz, proti kterým se psi vakcinují. Když si pořizujeme psa, u kterého není známa historie jeho nemocí, vakcinací či odčervení, tak si naopak můžeme některou nákazu takto přinést. Je proto zcela nezbytné věnovat zdravotnímu stavu obou psů zvýšenou pozornost, zejména sledovat příjem krmiva a tekutin, vylučování, charakteristiku trusu, změny v chování atd.
Klíčová bývá strava a osobně vím, že každý má svou pravdu – ať už je to pejskař, nebo odborník. Jaký je váš názor?
Výběr stravy pro štěně je velmi důležitý krok. Pakliže dáme štěněti vše, co potřebuje nejen živočišný druh pes domácí, ale také příslušník určitého plemene, u kterého očekáváme určitou zátěž, tak potom dáváme psovi solidní základ zdraví. Doma připravená strava z domácích surovin nemůže být nikdy optimálně vyvážená v tom, co štěně potřebuje, navíc její složení nebývá stabilní a často se mění. Pro správný růst štěněte je proto lepší pořídit komerční krmivo, které je svou skladbou vyvážené, v jednotlivých parametrech stabilní a určené minimálně pro danou věkovou a hmotnostní kategorii. Pro většinu plemen není zase tak moc důležité jakou filozofii krmiv chovatel zvolí, tedy zda to bude běžné krmivo střední třídy, super prémiové krmivo nebo třeba BARF krmivo, jako spíše kvalita takového krmiva. Rozeznání kvalitních a nekvalitních krmiv je však obtížné kolikrát i pro odborníka. Obecně bychom měli vybírat krmiva s vyšším obsahem živočišných bílkovin (alespoň 50% z obsažených bílkovin) a minimem škrobů (alespoň pod 50%, ještě lépe pod 30%). U některých opravdu velmi specifických plemen, typu Kavalier King Charles Spaniel nebo azavak, je ale výběr vhodného krmiva velmi složitý a v těchto případech je rozhodně vhodné se poohlédnout po maximálně specializovaném druhu krmiva určeném právě pro konkrétní plemeno. Lze tak do určité míry předejít rozvoji některých onemocnění, která se u daného plemene častěji vyskytují, např. onemocnění srdce u psů plemene Kavalier King Charles Spaniel.
Jak časté by měly být prohlídky u veterináře?
Pakliže si přivezete štěňátko, které vypadá, že je v pořádku, přijímá potravu, pije, nezvrací, má formovanou stolici a jeho srst je lesklá, jemná, tak stačí u vašeho veterinárního lékaře domluvit rychlou prohlídku po pár dnech, až si u vás nový pejsek zvykne. Veterinární lékař provede důkladnější prohlídku zaměřenou zejména na vyloučení některých vývojových vad, jako je například pupeční kýla, provede kontrolu růstu kostí, u pejsků zkontroluje sestup varlat, vyšetří i další orgánové systémy, prohlédne srst kvůli výskytu vnějších parazitů atd. Je možné, že první prohlídka se bude krýt již s první nebo opakovanou vakcinací či odčervením. Většina dalších prohlídek se potom odvíjí právě od vakcinačního schématu, který je veterinárním lékařem používán. První návštěvu je vhodné nepodceňovat neboť tak může být odhalena řada vývojových či vrozených vad, jejichž odstranění či léčba vyžadují další finanční náklady. Vakcinace je pro zdravé štěňátko velmi podstatná, ačkoliv mnohá infekční onemocnění, která jsou dnes součástí polyvalentních vakcín užívaných v ČR, již není zcela běžných. Nicméně všechny tyto nákazy, mimo vztekliny, se zde ale stále vyskytují. Infekce některou z nákaz je buď velmi nebezpečná pro zdraví pejska, nebo se jedná o nepříjemné a dlouho trvající onemocnění. Vždy je to ale spojené s vysokou finanční zátěží za léčbu. U štěňat se vždy vyplatí nečekat. Pakliže se vám jeho zdravotní stav nezdá, tak raději vyhledejte odborníka, který vám štěně prohlédne a řekne, zda se jedná či nejedná o zdravotní problém, případně vám navrhne řešení.