Od většiny pejskařů uslyšíte, že pes je jedna velká radost. A často i starost. Psí člen domácnosti si žádá pozornost, nový styl života i řešení krizových situací, které mohou přijít na obou stranách barikády. Co nepodcenit, poradí veterinární lékař Štěpán Vencl z Kostelce nad Orlicí.
Budu mít na psa čas?
Dříve než si pejska pořídíme, tak bychom měli důkladně zvážit, zda budeme mít na pejska dostatek času, zda mu budeme schopni uspokojit požadavky na chov, a také bychom si měli určit proč si pejska vlastně pořizujeme. Psa si můžeme pořídit z mnoha důvodů. Jako parťáka do rodiny, společníka, pro sport, pro práci aj. Stále je třeba si uvědomit základní věc, bude člen rodiny. Nestačí otevřít atlas plemen psů a vybírat podle toho, jaké plemeno nám právě padne do oka.
Jaký pes je pro mě vhodný?
Právě podle určeného důvodu budeme pejska vybírat. Plemena psů se ne nadarmo dělí do skupin podle jejich využítí. Chceme-li pejska jako společníka, tak bychom měli hledat v plemenech společenských psů. Když budeme potřebovat psa na hlídání objektů, tak jej najdeme v pracovních plemenech, loveckého psa z loveckých plemen atd. Opravdu doporučuji z těchto skupin nevybočovat. Přeci jen představa yorkshireského teriéra, jak z rybníka přináší ulovenou kachnu je sice teoreticky možná, ale prakticky neproveditelná.
Když si určíme skupinu plemen psů, tak potom už můžeme uplatnit naše specifické požadavky. Většina těchto požadavků je určena pojmy jako náročnost na úpravu srsti, velikost psa, požadavky na krmivo, temperament a pohybová náročnost. Souhrn těchto informací lze nalézt v popisu každého plemene, dnes je tam často uváděn i soupis nejčastějších onemocnění, která se u daného plemene nejčastěji vyskytují. Poměrně dobře si tak můžeme vytvořit představu o péči, kterou budeme muset pejskovi poskytovat a s jakými problémy se můžeme potýkat. Například nemůžeme-li věnovat dostatek času pravidelné úpravě srsti psa, tak určitě nejsou žhavými kandidáty plemena kolie nebo afgánský chrt, naopak vhodnými mohou být plemena bígl nebo šarpej.
Pes od chovatele, nebo kříženec z útulku?
Velmi specifickým podnikem je pořízení si pejska bez plemenné příslušnosti, nebo také lidově označeným jako kříženci, voříšci či dokonce pouliční směsi. Základní rozdíl je dán právě neplemennou příslušností, tedy často dopředu nelze odhadnout ani velikost do jaké štěně vyroste, nelze odhadnout temperament, požadavky či případné zdravotní neduhy (a tedy ani možnost jim předcházet).
Většina dnešních křížených pejsků jsou kříženci plemenných psů, tedy uplatnit se mohou různé geny pro všechny výše uvedená specifika. S jistou nadsázkou lze pořízení pejska bez plemenné příslušnosti přirovnat k loterii. Je však třeba upozornit také na to, že sice takový voříšek nemusí vyhrát soutěž krásy, ale věrnost, kterou bude projevovat pozornému chovateli je mnohem větší výhrou než poháry z výstav zaplněná místnost.
Vystačím si s rozpočtem?
Na závěr bych rád uvedl, že pejsek není jen radost, ale i starost a často je tato starost oceňovaná hodnotou peněz. Pořízení pejska je vždy tou nejnižší investicí! Pamatujme, že pravidelná péče, krmivo, návštěvy veterinárního lékaře, výbava, poplatky obci, to vše jsou položky na seznamu, které musíme hradit, pakliže si pejska pořídíme. Do seznamu požadavků patří věci, které nelze vždy penězi ocenit, například čas, který pejskovi budeme věnovat. Nečiňme proto unáhlený krok pořízením pejska, pakliže si tento krok důkladně nerozmyslíme nebo když si nejsme jisti, zda mu budeme moci veškerou péči poskytnout.